Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi

ANTALYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Allerjide aşı tedavisi dönemi başlıyor

Güncelleme Tarihi: 10/03/2018


Çocuklarda görülen allerjilerde aşı tedavisi dönemi başladı. Çağımızın hastalığı olan ve yüzyılı aşkın süredir görülmekte olan allerjiler için Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde allerjide aşı (İmmünoterapi) tedavisi yönetimi uygulanmaya başlandı. Çocuk Alerji ve İmmünoloji Uz. Dr. Esra Hazar Sayar ; “ polen, ev tozu, küf allerjisi alerjik rinit gibi hastalıkların tedavisinde artık hastalara alerji aşısı (İmmünoterapi) tedavi yönetimini uygulamaya başladıklarını duyurdu. Uz. Dr. Esra Hazar Sayar;” hastalarımızın artık allerji aşısı için başka yere gitmelerine gerek kalmadı. Yaşadıkları bölgede tedavilerini olabileceklerdir. İmmunoterapi için uygun hasta seçiminde, spesifik IgE salgılanmasına yol açan alerjenlere bağlı bir alerjinin olup olmadığını belirlemekte buna göre hastanın klinik semptomlarının o alerjene maruz kalıp kalmadığına bakmaktayız.Tedavi için uygun hastalarımıza , cilt altından küçük bir iğne ucuyla aşısını yapmaktayız. Tedavide hastada sorun oluşturmayacak uygun bir doza ulaşmayı hedeflemekteyiz. Böylelikle hastanın yaşam kalitesini düşüren ve adeta canından bezdiren bu alerjik hastalıkları, alerjene duyarsız hale getiriyoruz. İşlem sonrası 30 dakika geçtikten sonra aşıyı uygulayan görevliye mutlaka aşı uygulama yerini kontrol ettirdikten sonra hastalarımız hastanemizden ayrılabilmektedir. 12 ocak 2018 Cuma günü ilk hastamız Zülal Sencap’a (14) hastanemizde ilk tedavimizi uyguladık. “ dedi.
Hasta Zülal Sencap ise yaşadığı bölgede böyle bir sağlık hizmeti aldığından dolayı çok mutlu olduğunu artık ailesiyle birlikte ilçe dışına gitmelerine gerek kalmadığını ifade ederek doktoru Esra Hazar Sayar ‘a teşekkür etti.
Hastane Başhekimi Dr. Tevfik Yazan ise; “Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu'nun destek ve yardımlarıyla birlikte , ortak kullanım protokolünden itibaren , yapıcı işbirliği ve akademisyen kadrosuyla daima yanımızda olan ALKÜ Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı’nın da katkılarıyla ilçemizde sağlık hizmetinde çıtayı her gün bir kat daha yükseltmekteyiz. Büyüyen genç dinamik kadromuzla birlikte ve yeni açılan branşlarımızla hasta ve hasta yakınlarımıza en iyi sağlık hizmetini verebilmek için buradayız.” Dedi.

DSC_0446.JPG

DSC_0435.JPG