ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden velilere kötü karne uyarısı.
21 Ocak 2019

Çocuk Gelişim Uzmanı İlkay Kocaakça karne heyecanı yaşayan çocukların ebeveynlerine seslenerek notlara aşırı tepki vermemeleri konusunda uyardı. 2018 - 2019 Öğretiminin ilk yarı yılının son zili çaldı. Birçok öğrenci karnesiyle buluştu. Peki karnesini alan çocuklarımıza nasıl davranmalıyız, 15 tatili çocuklarımızla nasıl geçirmeliyiz? Çocuk Gelişim Uzmanı İlkay Kocaakça ailelere seslenerek bazı uyarılarda bulundu. Kocaakça: ”Bugün karne günü. Çocuklarımızın okul başarısını gösterdiği gün. Hem aileler için hem de çocuklar için çok heyecan verici bir durum. Bazı çocuklarımız için güzel bazı çocuklarımız içinde kaygı verici bir durum aslında. Peki bu karneler sadece çocuklarımızın başarısı ya da başarısızlığı mı? Yoksa aile ya da okul içinde başarı veya başarısızlıktan bahsedebilir miyiz? 

Karne amaç değil, araçtır? 


Karne aslında amaç değil, araçtır. Karne, çocuklarımızın okul hayatında ve gelişim sürecinde yaşamış olduğu eksiklikleri ya da ilgi alanlarını gösteren bir araçtır. Karne demek bizim için çocuklarımızın eksikliklerini fark edip bunu nasıl telafi edebiliriz sorusunun cevabıdır. Peki yarıyıl tatilinde neler yapmalıyız? Yarıyıl tatilinde her çocuğumuzun tatil yapmaya hakkı vardır. Karne sonucu ne olursa olsun lütfen çocuklarınızı bu süre zarfında başka çocuklarla kıyaslamayın, etiketlemeyin, aşağılamayın, yargılamayın, aşırı ceza ve ödül uygulamayın. Bunlar çocuklarınızın benlik algısını ve özgüven düzeyini düşürecektir. Tüm bunların yerine çocuklarınızla birlikte keyifli bir zaman geçirmeyi deneyin. Mesela onlarla birlikte etkinlikler planlayabilir, sosyal aktivitelere katılabilirsiniz. Çocuklarınızı ödüllendirmek istediğinizde ise maddi değeri yüksek ödüller yerine daha çok sosyal ve sözel ödülleri tercih etmeyi de unutmayın.

Karne notu sadece ders performansını göstermektedir.

Karne notları bizlere çocuklarımızın ders performansını göstermekte, tüm gelişim alanındaki performansları hakkında ise bilgi vermemektedir. Karne notu; kişisel gelişim, sosyal gelişim, dil gelişimi, bilişsel gelişim, motor gelişim, öz bakım gelişimleriyle ilgili net ve kesin karar verici değildir. Biliyoruz ki akademik başarı tüm aileler için çok önemli. Bizlerin ebeveynlerden tek ricası çocuklarının bireysel farklılıklarını, yeteneklerini, eksikliklerini göz önünde bulundurmalarıdır. Lütfen çocuklarımızı sevelim onları her şeyiyle kabul ederek sevelim. ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak herkese iyi tatiller diliyoruz.“ diye konuştu.