MEVSİMSEL GEÇİŞLERİN İNSAN ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ NELERDİR?
08 Mayıs 2019

Geleceğiniz bulutlu, ilişkileriniz ise fırtınalı olabilir. Tıpkı hava durumu gibi. Peki hava durumu duygusal atmosferimizi etkiler mi, hava durumunun insan psikolojisi üzerindeki etkileri Nelerdir? ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Veysel Doğan duygularımız ile doğa arasındaki ilişki hakkında bilgi verdi.

DOĞA İLE İNSAN DUYGULARI ARASINDAKİ İLİŞKİ NEDİR?

İnsan psikolojisinin hava durumu ve mevsimlere bağlı olabileceğini ispatlayan çalışmalara bakıldığı zaman havanın güneşli olduğu günlerde insanların daha olumlu ve daha mutlu oldukları gözlenmiştir. Özellikle bahar aylarında insanların enerjisi fark edilir derecede değişim göstermektedir. Elbette bu genellemeye dahil olmayan bahar depresyonu yaşayan, kışın daha rahat ve mutlu hisseden kişiler de vardır.

“BİPOLAR HASTALIĞI OLANLARIN BAHAR AYLARINDA ATAK GEÇİRME RİSKİ ARTMAKTADIR”

Sürekli kapalı alanda durma zorunluluğu içinde olmak, insan fizyolojisi ve psikolojisi acısından olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.
Bahar döneminde kişi öncelikle kısa günlerin oluşturduğu hareketsiz hayat düzenini kademeli bir şekilde hareketlendirmelidir. Değişen havanın kararma saati ile uyku düzenini kademeli bir şekilde ayarlamalıdır.
Sıcak havalarda vücudun su kaybı daha fazla olabileceği için kış aylarına göre daha fazla su içmesi kişinin fizyoloji ve psikolojisinin daha iyi olmasını sağlamaktadır. 
Bipolar hastalığı olanların bahar aylarında atak geçirme riski artmaktadır. Bu nedenle bu hastaların bahar döneminde stresten uzak durmaya ve uyku düzenini bozmamaya özen göstermeleri gerekmektedir.

SIVI TÜKETİMİNE DİKKAT!

Günlük 20-40 dakikalık açık havada tempolu yürüyüş ve 2-3 litre su tüketimi insanın daha iyi hissetmesi için güzel bir başlangıç olacaktır. Yaz mevsiminde sıvı tüketiminin yeterince olmadığı zamanlarda aşırı terleme nedeniyle vücut elektrolit dengesinin bozulabilmektedir. Yaşanan bu olay halsizlik, yorgunluk, iştah kaybı, isteksizlik hissinin yanında çabuk öfkelenme gibi davranışların da yaşanmasına neden olabilmektedir. Sıcak havalarda tercih edilecek rahat kıyafetler, vücudu daha konforlu hissettirip, stresi azaltabilir. Hissedilen sıcağın etkilerini azaltmak ve uyum sağlamak öncelikli hedefimiz olmalıdır.“ diye konuştu.