HEKİMLERE TEMEL YAŞAM VE İLERİ YAŞAM DESTEĞİ KONULARI ANLATILDI.
21 Eylül 2020

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Tıp ve Diş Hekimliği Fakültesi hekimlerine yönelik Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ)  Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde “Temel yaşam desteği ile ileri yaşam desteği” konulu bir eğitim düzenlendi. Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nalan Kozacı’nın eğitici olarak katıldığı ve hastane toplantı salonunda gerçekleştirilen eğitimde; CPR (Kardiyopulmoner Resusitasyon), CPR sırasında yapılması gerekenler, 
temel yaşam desteği ve ileri yaşam desteği, hızlı defibrilasyon, kardiyak arrest sonrası bakım konuları anlatıldı. Temel yaşam desteği ile ileri yaşam desteğindeki müdahalelerin birbirinin devamı şeklinde olduğunu belirten Prof. Dr. Kozacı, ”İlk yardım sırasında öncelikle bilinç değerlendirmesi yapın. Omuzlarından sarsın ve ‘İyi misin?’ diye bağırın. Yanıt yoksa 112’yi arayın. Olay yerine gelecek olan 112 sağlık çalışanlarına; olayın yeri, olayın detayları, kazazedelerin sayısı-durumları, sunulması gereken yardımın türü hakkında bilgi verin. Tepki vermeyen, solunumu olmayan erişkin kazazedelerde ise hayati fonksiyonlarını yerine getirmek için hemen ilk müdahaleye başlanmalıdır. 
Sağlık ekipleri gelinceye kadar kalp masajı ve ağızdan ağza solunum yapmaya devam edin. Kalp masajı; dakikada en az 100-120 defa yapılmalıdır. Yanınızda yardım edebilecek kimse yok ise her 30 kalp masajı sonrasında 2 defa ağızdan soluk verilmelidir“dedi. Hastane Başhekimi Prof. Dr. Hüseyin Lakadamyalı da hayat kurtarıcı bu tür  eğitimlerin düzenli olarak verileceğini açıkladı.