ALANYA’DA BİR İLK! HASTANIN AĞIZ İÇİNDEN ALINAN DOKU İDRAR YOLUNA NAKLEDİLDİ.
16 Aralık 2020

Başarılı operasyonlarla adından sıkça söz ettieren  Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi  (ALKÜ ) Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden bir ilk daha. İdrar yolunda darlık şikayeti olan 54 yaşındaki  Muharrem Şengün’nün  idrar yolundaki darlık yanak içinden alınan dokuyla tedavi edildi.  

Alanya’da yaşayan 54 yaşındaki Muharrem Şengün , 4 kez idrar kanalında daralma rahatsızlığı nedeniyle operasyon olmasına rağmen şikayetlerinden kurtulamayınca Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Murat Uçar’a başvuruda bulundu. Yapılan tetkiler sonucunda Şengün’ün idrar yolunda 7 santimlik bir daralma tespit edildi.  Hastanında onayı alınarak Alanya’da  ilk kez gerçekleştirilen  üretroplasti (üretra darlığı onarılması) ameliyatına karar verildi. Hastanın ağız mukozasından alınan parça idrar kanalındaki darlık olan bölgeye nakledildi. 

Başarılı geçen operasyon sonrası  Başhekimi Prof. Dr. Hüseyin Lakadamyalı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erdoğan Aslan ve hekimi Dr. Öğr. Üyesi Murat Uçar hastayı servisinde  ziyaret etti. Operasyon hakkında bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Uçar ;”  Hastamız bize idrar yaparken zorlanma, kesik kesik idrar yapma, sık sık idrara çıkma, idrar akış hızında azalma şikayetleri ile başvuruda bulundu.5 yıl önce protstat sonrasında 4 kez idrar kanalında daralma şikayeti üzerine  ameliyat edilen Muharrem  Beyde;  yapılan tetkikler sonucunda idrar yolunda  7 santimlik bir daralma saptadık. Hastanında onayını alarak ağzının içinden, yanak mukozasından aldığımız  dokuyu idrar kanalına naklederek oluşan  darlığı başarılı bir şekilde düzelttik.Hastamız Muharrem Şengün’ün  genel durumu iyi. Hastamızın  taburcu işlemlerini  ameliyattan  birkaç gün içersinde  geçekleştireceğiz  “dedi

Hizmet ağının günden güne arttığına dikkati çeken  Rektör  Yardımcısı Prof. Dr. Erdoğan; “ Hastanemiz ve üniversitemiz halkımızın sağlık sorunlarını şehrimizde çözmek ,başka illere olan sevkleri önlemek adına  çalışmalarını sürdürüyor. Her branşta, alanında  yetkin üniversitemize ve alanyamıza güç katacak hekimleri bünyemize katmaya devam ediyoruz. Bu şekilde tedavi bekleyen hastalarımız  artık hastanemiz bünyesinde tedavi olabileceklerdir.Emeği geçen hekim arkadaşımıza başarılarından dolayı teşekkür ederim” diye konuştu

Alanya için büyük kazanç olduğunu belirten Başhekim Prof. Dr. Lakadamyalı:” Modern teşhis araçları ile doğru tanı ve tedavi metotları kullanarak zamanında, kaliteli, güvenilir sağlık hizmeti sunmak adına üniversitemizle yönetişimsel yapılanmalarımız devam edecektir. Emeği geçen herkese teşekkür eder, hastamıza geçmiş olsun dileklerimi sunarım “dedi. 

Hasta Muharrem Şengün ise yıllardır çektiği çilenin son bulduğu için çok mutlu olduğunu ifade ederek sağlığına kavuşturan doktoruna ve ekibine emeklerinden dolayı teşekkür etti.