Alanya ‘da ilk kez Laparoskopik Radikal Nefrektomi (kapalı böbrek kanseri ameliyatı) gerçekleştirildi.
19 Ağustos 2021

İlklerin öncüsü olan Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Alanya’da ilk kez yapılan kapalı böbrek kanseri ameliyatı gerçekleştirildi.

Sağ yan ağrısı, kilo kaybı ve idrarda kanama şikayetleri olan 48 yaşındaki Hilmi Demir, Üroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ali Akkoç’a başvurdu. Demir’in yapılan tetkikler ve görüntüleme yöntemleri neticesinde sağ böbreğinde 12cm’lik bir kitle tespit edildi. Kitlenin dalak ve pankreas gibi komşu organlara oldukça yapışık olduğu izlendi. Hastaya kitlesinin büyüklüğünden dolayı böbreğin etrafındaki dokuları da içerecek şekilde tamamen alınacağı anlatıldı ve Laparoskopik Radikal Nefrektomi (kapalı böbrek kanseri ameliyatı) hakkında bilgi verilerek kendisinden ameliyat için onay alındı.

Yapılan operasyon hakkında bilgi veren Doç. Dr. Ali Akkoç; ”Laparoskopik Radikal Nefrektomide 4 adet 0,5-1cm’lik deliklerden böbreğe ulaşılarak operasyonu gerçekleştirdik. Cerrahi material (kitleyi) açık cerrahideki insizyonun tersine 5 cm gibi çok daha küçük insizyondan çıkarttık” dedi.  Laparoskopik cerrahinin avantajlarına da değinen Doç. Dr. Akkoç: “Operasyon sonrası hastanın toparlanma süresinin kısalması, hastanın daha az ağrı hissetmesi, fıtık gibi olası komplikasyonların daha az olması ve kozmetik olarak daha yüz güldürücü sonuçlarının olması laparoskopik cerrahinin avantajları arasında yer alıyor. Cerrahi bir ekip çalışması olan bu operasyonda desteğini esirgemeyen Dr. Öğr. Üyesi Murat Uçar ve Dr. Öğr. Üyesi Murat Topçuoğlu’na da katkılarından dolayı teşekkür ederim” ifadelerine yer verdi. 

DSC_0268.JPG

DSC_0263.JPG