SİGARA BIRAKMA POLİKLİNİĞİNDE BUGÜNE KADAR 9 Bin 966 HASTAYA HİZMET VERİLDİ.
19 Ağustos 2021

 
ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Aliye Gamze Çalış,” Sigara Bırakma Günü” kapsamında önemli açıklamalarda bulunarak herkesi ‘sağlıklı bir nefes için ‘ sigara bırakmaya davet etti.
Sigara bağımlılığının tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olduğuna dikkat çeken Göğüs Hastalıkları Uz. Dr. Aliye Gamze Çalış sigara bırakmak için geç değil bu sorunun üstesinden hep birlikte gelelim dedi. Uz. Dr. Çalış:” Sigaranın içerisinde binlerce kimyasal madde bulunuyor.Bunlardan bir tanesi olan nikotin beynimizdeki bağımlılık merkezini uyararak bizlerin sigaraya bağımlı olmasına neden olmaktadır. Bunun dışında binlerce kimyasal madde vücudumuza zarar veriyor.”dedi.
PEKİ SİGARANIN VÜCUDUMUZA ZARARLARI NELERDİR?
Sigaranın vücudumuza verdiği zararlara değinen Aliye Gamze Çalış:” Sigara ; akciğer , mide, meme böbrek ve rahim ağzı gibi birçok kanser türüne yatkın olmamızı sağlıyor. KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı), hava yollarında tıkanıklık ve nefes darlığı, karakterize akciğer problemleri , mide rahatsızlıkları,gaz, gastrit, reflü, beyin ve kalp damarlarında tıkanıklık, , kalp krizi ,inme gibi bir çok rahatsızlığı da beraberinde getiriyor. Sigara bağımlılığı , tedavisi olan ve destek alındığında kolayca çözebilen bir sağlık problemdir.Sigara bırakmak için öncelikle karar vermelisiniz. Evinizde sigara paketi,çakmak, küllük gibi sigarayı anımsatacak eşya bulundurmayın. Sigara içilen ortamlardan uzak durun . Sigarayı bıraktığınız zaman var olacak olan yoksunluk semptomları için bir el işi bulmanız hayatınızı kolaylaştıracaktır.Sigara içme isteği yemeklerden sonra daha çok ortaya çıkar. Bu isteği baskılamak adına yemeklerden sonra naneli diş macunu ile dişlerinizi fırçalayabilir, ılık su içebilir, ekşi meyveler tüketerek sigara içme isteğinizi azaltabilirsiniz. “diye konuştu.
SİGARA BIRAKMA POLİKLİNİĞİNDE VERİLEN HİZMETLER NELERDİR?
Sigara Polikliniği hakkında bilgi veren Uz. Dr. Çalış: “ Bütün bunlara rağmen sigara bırakmada zorluk çekmeye devam ediyorsanız bizlere başvurabilir,birlikte bunun üstesinden gelebiliriz. ALO 175 Sigara bırakma hattı ve 182 MHRS Randevu Sistemi ile bizlere başvurduğunuzda gerekli tetkiklerden sonra sizleri yönlendiriyoruz.Eylül 2014 yılından itibaren hastanemizde Sigara Bırakma Polikliniğimiz hizmet veriyor. 2014 yılından itibaren 9 bin 966 hastamızın sigara bırakmasına katkı sağladık. Sigara bırakma polikliniğimizde sizlere destek ve motivasyon vermekteyiz. Nasıl sigarayı bırakacağınız yönünde bir plan ve takvim oluşturarak sizlere medikal destek sağlıyoruz. Nikotin sakız, nikotin band ve medikal tabletlerini sigara bırakma tedavisinde kullanıyoruz. Sağlıklı bir nefes için sizler de sigarayı bırakabilirsiniz.”sözlerine yer verdi.