Horlama sorununa ameliyatlı çözüm…
31 Mayıs 2018

ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi uyku laboratuvarının hizmete açılmasıyla birlikte horlama ve uyku apnesi sorunu yaşayan hastalarına sağlık hizmeti vermeye başladı. Öğretim Görevlisi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Caner Şahin yapılan testler sonunda horlama şikayeti olan Gülşen Yıldız (44) ‘ı başarılı bir şekilde ameliyat ederek sağlığına kavuşturdu.

“Ameliyat sayesinde horlama ve uyku apnesi ortadan kalktı"

Horlama sıkça karşılaşılan sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Kalitesiz bir uyku uyuyan kişinin sağlığı kadar sosyal hayatı da bu durumdan olumsuz yönde etkilenmekte, tedavi edilmediği sürece kişinin yaşam kalitesinde ciddi kayıplara neden olmaktadır. ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi , uyku laboratuvarının hizmete açılmasıyla birlikte horlama ve uyku apnesi sorunu yaşayan hastalarını cerrahi yöntemlerle tedavi etmeye başladı. Öğretim Görevlisi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Caner Şahin horlama şikayeti bulunan hastası Gülşen Yıldız (44) ‘ı yapılan tetkikler sonucunda başarılı bir şekilde ameliyatını gerçekleştirdi. Operasyon sonunda serviste hastasını ziyaret eden Uz. Dr. Caner Şahin; hastane olarak bu tür ameliyatları yapmaya başladıklarını yeni gelen aletlerle hastalarına en iyi sağlık hizmetini sunmak için çalıştıklarını dile getirdi.Şahin; “Horlama, sosyal bir sorun gibi gözükse de insan sağlığını tehdit etmekte, altında ciddi sorunlar olabilmektedir. Bu nedenle bize başvuran hastalarımızın ilk önce detaylı bir şekilde öyküsünü dinlemekteyiz. Uykusunda horlama ve solunum durması olan hastalarımızı bir gece uyku laboratuvarında tutmakta ve uyutmaktayız. Bağladığımız monitörler sayesinde hastamızın gece boyunca hareketlerini izlemekte ve kaydetmekteyiz. Solunum, akciğer ve kalp kapasitelerini değerlendirdiğimiz hastanın elde edilen sonuçlarına göre ameliyatını gerçekleştirmekteyiz. 1 gün boyunca hastanemizde misafir ettiğimiz hastalarımız daha sonra günlük hayatlarına devam edebilirler” dedi.

Gülşen Yıldız çok kısa bir süre içerisinde ameliyatını gerçekleştiren Öğretim Görevlisi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Caner Şahin’e, hasta yönetimine ve sağlık çalışanlarına teşekkür etti. Yıldız; “ ilçemize kazandırılan bu hizmet sayesinde şehir dışına gitmeme gerek kalmadı. Çok kısa bir süre içerisinde ameliyatımı oldum. Çok mutluyum. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.