ALKÜ’de laringoskopi (gırtlak) ameliyatları yapılmaya başlandı.
31 Mayıs 2018

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde daha önceden yapılmayan ameliyatlar yapılmaya başlandı. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gözde Kubat hastanede ilk kez direk süspansiyon laringoskopi (gırtlak) ameliyatını gerçekleştirdi.
2 aydır ses kısıklığı sorunu yaşayan hasta Hilmi Top’ta şüpheli nodüller görülmesi nedeniyle biyopsi alma ve tanı koyma amaçlı direk süspansiyon laringoskopi ameliyatı gerçekleştirildi. İlk kez gerçekleştirilen operasyon sonrasında Hilmi Top hastanede 1 gün misafir edildikten sonra taburcu edildi.

Dr. Öğr. Üyesi Gözde Kubat bu tür ameliyatların bundan sonra artarak devam edeceğini açıkladı. Dr. Gözde Kubat;” yeni hizmet binamızın hizmete açılmasıyla birlikte hastanemizde daha önceden yapılmayan ameliyatları, sağlık hizmetlerini hasta ve hasta yakınlarımıza sunmaya başladık. Direk süspansiyon laringoskopi ameliyatını; Ses kısıklığı , ses tellerinde bozukluk , yutma güçlüğü iyi yada kötü huylu gırtlak kanseri şüphesi olduğunda ve ses tellerinde nodül bulunduğunda yapmaktayız. Alet bazlı yapılan bu yöntem hastaya tanı koymamızda , biyopsi almamızda ve tedavi etmemizde biz hekimlere yardımcı olmaktadır. Hastanemize kazandırılan yeni aletlerle hastalarımıza daha iyi sağlık hizmeti sunmak için çalışmaktayız.
Bu şikayetlere dikkat!
1-2 haftadır devam eden ses kısıklıklarında mutlaka doktora gidilmelidir. Ses kısıklığı ile beraber nefes alma zorluğu, ağızdan kan gelmesi, yutma zorluğu veya boyunda kitle (şişlik) gibi şikayetleriniz varsa bir an önce Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurmanız gerekmektedir.
Nelere dikkat etmeliyim?
Ses kısıklığının olmaması veya olursa da kolay iyileşmesi için hastalarımızın dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunları şöyle sıralaybiliriz;
-Sigara ve alkol kullanılmaması
-Çok uzun süre konuşmaktan kaçınılması
-Diaframı kullanarak, gırtlak kaslarını çok yormadan konuşulması
-Bol su içilmesi
-Boğaz temizleme hareketini yapmaktan kaçınılması
-Mideden asit kaçağın olan hastalar için akşam saatlerinde çay, kahve, kola, alkol alınmaması, mideyi dolduracak kadar yemek yenmemesi, yemek yiyip hemen yatılmaması, yüksek yastıkta yatılmasına dikkat etmeliyiz” dedi.

gırtlak ameliyatı.jpg