Hastanemizde ses terapisine başlandı.
06 Haziran 2018

Alanya bölgesinde bir ilk. ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi güçlenen yeni genç ve dinamik kadrosuyla birlikte birçok sağlık hizmetini hasta ve hasta yakınlarına sunmaya devam ediyor. Ses kısıklığı sorunu yaşayan hastalarına, ses terapisi ile tedavi imkanı sunan hastane, bölgeye sağlıkta yenilikleri de beraberinde getirdi. 6 aydır ses kısıklığı sorunu bulunan Şükran Hatipoğlu(53) şifayı ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde buldu.Dr. Öğretim Üyesi Kulak Burun Uzmanı Hüseyin Günizi , ses kısıklığının sosyal yaşamı etkilediğini hatta sesini kullanan mesleklerde iş hayatında ciddi sorunlara neden olduğuna dikkati çekti. Kulak Burun Uzmanı Hüseyin Günizi; “ bizler hastalarımıza doğru nefes alıp vermeyi ve ses tellerini doğru kullanmayı öğreterek ses kısıklığı sorunlarına çözüm bulmaya çalışmaktayız.” dedi.

Ses kısıklığının nedenleri nelerdir? 

Dr. Hüseyin Günizi; “ ses kısıklığının birçok nedeni bulunmaktadır. Psikolojik durumlar , reflü (mide rahatsızlığı) ,yaşlılığa bağlı oluşan durumlar, sesin yanlış kullanımı, guatır ve benzeri operasyon sonrasında ses tellerinin hasar görmesi ses kısıklığının nedenleri arasında yerini almaktadır.

Uzun süren ses kısıklığı gırtlak kanserinin habercisi olabilir mi? 

Ses kısıklığı bazen hayatı tehdit eden hastalıkların habercisi olabilmektedir. Gırtlak kanserinin ön belirtileri arasında ses kısıklığı yer almaktadır. Bu yüzden ses kısıklığı olan hastalarımızın mutlaka bir Kulak Burun Boğaz Uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. 

Alanya ve çevre bölgesinde bir ilk !

Alanya ve çevre bölgelerinde uygulanmayan “ses terapisi” sağlık hizmetine başladık. Ses kısıklığı şikayeti olan hastalarımıza yardım edebilmek için bizler buradayız. Ses terapilerimizin süresi ses bozukluğunun nedenine ve kişinin terapideki ilerleme hızına göre değişmektedir .” dedi. 
Hasta Şükran Hatipoğlu ise ses terapileri sonrasında eski sesine kavuştuğu için çok mutlu olduğunu dile getirdi. Hatipoğlu ;” terapiler sonrası sesimi geri kazandım. Bu imkanı sunan doktorum Hüseyin Günizi’ ye ve hastane yönetimine teşekkür ederim dedi.