Alanya’da bir ilk! mide küçültme ameliyatlarına başlandı.
26 Haziran 2018

ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Alanya’da ilk kez Laparoskopik Sleeve Gastrektomi (kapalı tüp mide operasyonu ) yöntemiyle mide küçültme operasyonu gerçekleştirdi. İlçede yaşayan ve 103 kilo olan Havva Uysal çocukluğundan beri fazla kilolarından muzdaripti. Tip 2 diyabet (şeker) hastalığıyla birlikte Uysal’ın fazla kilolarından kurtulması da güçleşti. Diyetlerle istediği kiloya ulaşamayan Havva Uysal çareyi mide küçültme ameliyatında buldu. Evli ve iki çocuk annesi olan Havva Uysal (45) eşinin de desteğiyle uzun araştırmalar sonucunda ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Obezite ve Genel Cerrahi Uzm. Dr. Mani Habibi’ye başvuruda bulundu. Uysal obezite cerrahisi hakkında bilgilendirildikten sonra ön uyum diyetine alındı. Operasyon öncesinde 4 kilo vermesi sağlanan Havva Uysal’ın ameliyat işlemlerine bir an önce başlandı. 2 saat süren başarılı operasyonun ardından hasta servise yatırıldı.

“ Obeziteye karşı savaşta biz de varız” 


Ameliyatı gerçekleştiren Obezite ve Genel Cerrahi Uzm. Dr. Mani Habibi çağımızın hastalığı olan obeziteye karşı savaşta biz de varız dedi Uzm. Dr. Mani Habibi; ”Hastam Hava Uysal’ın kilosu 103, vücut indeksi ise 40’ ın üzerindeydi. Operasyon öncesi uyum diyetine alarak ekibimle birlikte gerekli tetkikleri yaptık ve ameliyata hazır hale getirdik. Havva Hanım’ın midesini, Laparoskopik Sleeve Gastrektomi yöntemiyle tüp haline getirerek yüzde 80’ lik kısmını dışarıya aldık. Böylelikle hastanın açlık hissini de ortadan kaldırmış olduk. 99 kilo ile ameliyata aldığımız hastamız 5. günün sonunda 94 kiloya düştü.

Obezite ameliyatıyla Tıp 2 diyabet hastalığı kontrol altına alındı.
6 yıldır diyabet hastası olan Havva Uysal mide küçültme ameliyatıyla birlikte diyabet ilaçlarından da kurtulmuş oldu. Hastamız şu anda diyabet ilaçlarını kullanmıyor. Bu operasyonla birlikte diyabet tedavisini de gerçekleştirdik. Uysal’ın hedef kilosunu 70’in altı olarak belirledik. 1.5 yılın sonunda hastamız hedeflediğimiz kilosuna ulaşmış olacaktır. Bundan sonra ekibimle birlikte hastanemizde mide küçültme ameliyatlarını yapmaya devam edeceğiz” dedi. Havva uysal; doktorumun bana verdiği güven sayesinde hem kilolarımdan hem de Tıp 2 diyabet( şeker ) hastalığımdan kurtuldum diyerek teşekkür etti.. Uysal;” 2 çocuk annesiyim. İki evladımı da sezaryenle dünyaya getirdim. Mide küçültme ameliyatım sezaryen ameliyatımdan çok daha kolaydı. İyileşme süremde çok çabuk oldu. Tetkiklerimi ve tahlillerimi çok büyük bir titizlikle yapan bana bu güveni verip her aşamada yanımda olan doktoruma çok teşekkür ediyorum. Doktorum sayesinde hem kilolarımdan hem de şeker hastalığımdan kurtuldum. Bana bebek gibi bakan güler yüzlü hastane personeline , vermiş oldukları sağlık hizmetinden dolayı hastane yönetimine de ayrıca teşekkür ediyorum dedi. Hastane Başhekimi Prof. Dr. Bülent Adil Taşbaş; “Hekim arkadaşım Mani Habibi’yi ve ekibini canı gönülden tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum dedi.36279789_1250856735045237_104634809308938240_o.jpg