Durumumuz gerçekten acil mi?
30 Haziran 2018

Acil servislere başvuru sayısı gün geçtikçe artıyor. ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Doktorları bölümlerinde yaşanan yoğunluğu, başvuru sayısında ki artışın nedenlerini dile getirerek hasta ve hasta yakınlarına seslendi. 
ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis bölümüne Son 3 ayda (mart, nisan, mayıs) 59 bin 977 kişi başvuruda bulundu. Bunlardan sadece 461 tanesi gerçekten acil vakaydı. Aile hekimlerinin ve polikliniklerin yeterli kullanılmaması bu sayının artmasına neden oluyor. 
Sağlık Bakanlığı tarafından acillerde ki yoğunluğun tespiti için yapılan araştırmada ise acile başvuran hastaların yüzde 43'ünün kendilerini gerçekte 'acil' görmediklerini, gündüz çalışılığından gece hastaneye gitmeyi uygun bulduklarını ve acile başvuruda katılım payı alınmamasını gerekçe gösterdikleri belirlendi.
Dr. Öğr. Üyesi Acil Tıp Uzmanı Fatih Selvi, gerçek acil hastaların yüzde 10‘u geçmediğini dile getirdi. Dr. Selvi; ”gündüz polikliniklerin , aile hekimlerinin, MHRS randevu sisteminin yeterli kullanılmaması, hastaların muayenelerini iş çıkışına bırakmaları nedeniyle Acil Servis’lerimizde ciddi yoğunluklar yaşamaktayız. Bu durum gerçek acil hastalara müdahale ve onlara zaman ayırma şansımız gittikçe azalmaktadır.” dedi.
Dr. Ahmet Cem Erkan ise ; Kendisini acil hisseden her hasta acil olarak kabul edilir. Bütün hastalarımız bizim için ayrı ayrı çok önemlidir. Fakat acil servise gelen hastalarımızın %90'ı acil değildir. Bu durum bizim gerçek acil vakalara müdahale etmemizi zorlaştırmaktadır. “ dedi.
Acil Tıp Uzmanı Uz.Dr. Burak Gün herkesin durumunu gerçekten acil olan hastaların yerine koymalarını istedi. Dr. Gün; ”Şunu unutmayalım ki acil olmayan her hasta ; acil hastanın bakımından, muayenesinden, tedavisinden zaman çalmaktadır. Bu yarın siz de olabilirsiniz.” diyerek hastaları sağduyulu olmaya çağırdı.