Alanya’da sağlıkta GETAT dönemi...
04 Temmuz 2018

ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mahmutlar Semt Polikliniğinde Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi (GETAT) ‘ni hizmete açtı. Sağlık Bakanlığı'na yapılan başvurular kapsamında, ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi denetimlerin ardından GETAT için faaliyet iznini aldı. Merkezde ilk olarak kupa terapisi( hacamat) ve sülük tedavisi hizmeti verilmeye başlandı. Tedaviyi gerçekleştiren Aile Hekimi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi İsmail Sarıkan;” binlerce yıldır süregelen Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamasını Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmelik kapsamında hastanemiz bünyesinde sunmaya başladık “dedi. Dr. Sarıkan; “ yapılan araştırmalar sonucunda sülük ve kupa terapisinin; ‘ migren ve diğer baş ağrıları, varis,damar tıkanıklığı, dejeneratif eklem hastalıkları, bel ve boyun fıtığı, uyku bozukluğu gibi birçok hastalığa iyi geldiği ayrıca bağışıklık sistemini de uyararak harekete geçirdiği ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda bizler tedaviden yararlanmak isteyen hastalarımızı değerlendirmekte uygun olan kişilerden bazı tetkikler istemekteyiz. Yapılan tetkikler sonucunda hastalarımızın tedavisine başlamaktayız. Anemi, kanama pıhtılaşma bozukluğu ,aktif ve cerrahi yarası olan, diyaliz ve kanser hastalarımız, gebelik ve emzirme durumu olan hastalarımız için sülük ve kupa terapisi uygun değildir. Bu konu hakkında daha kapsamlı bilgi almak isteyen hastalarımız semt polikliniğimize başvuruda bulunabilirler. Bizler tedaviden yararlanmak isteyen hastalarımızı değerlendirmekte kendilerinden bazı tetkikler istemekteyiz. “dedi.

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Bülent Adil Taşbaş, bu uygulamaların günümüzde birçok hastalığın iyileşmesinde faydalı olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Bülent Adil Taşbaş ; “ usulsüz ve bilgisizce yapılan uygulamaların önüne geçmek amacıyla Sağlık Bakanlığı’mız yeni yönetmelik çıkardı. 
Bizler de bu kapsamda hasta ve hasta yakınlarımıza daha iyi sağlık hizmeti verebilmek adına GETAT Merkezi’ mizi hasta ve hasta yakınlarımızın hizmetine açtık. Eğitim almış uzman hekimlerimiz tarafından hastalarımız bu sağlık hizmetimizden faydalanabileceklerdir” dedi.


getat 4.jpg

getat 3.jpg

getat 5.jpg