Sağlıklı yaşamanın yolu sağlıklı beslenmek !
03 Ağustos 2018

ALKÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Hasan Basri SAVAŞ, 02.08.2018 tarihinde ALKÜ Rektörlüğü Konferans salonunda sağlıklı beslenmenin sırlarını anlattı. Bu konudaki güncel ve yeni bilimsel araştırma sonuçları özetlenerek sunuldu.
Avrupa ve Asya’nın farklı ülkelerinde sağlıklı beslenme ile ilgili çok sayıda bilimsel programda yer alan, uluslararası kongrelerin organizasyonunda bulunan Dr. Savaş, geçtiğimiz ay içerisinde İran’ın Tahran şehrinde Harezmi Üniversitesinin 100. Yılı kutlamaları kapsamında davet edilerek sağlıklı beslenme konferansı vermişti. 
ALKÜ’deki konferansta sağlıklı beslenmenin günümüzde zor bir iş haline geldiği fakat bu zorluğun bilgi ve davranışların doğru düzenlenmesi ile aşılabileceği ifade edildi. Gıda katkı maddeleri, genetiği değiştirilmiş gıdalar gibi birçok teknoloji ürünü faktörün gıdanın içine girdiğini ve bu ürünler tercih edilmeden önce içerdiği muhtemel risklerin bilinmesi gerektiği anlatıldı.
Aynı zamanda çağımızın hastalıkları obezite, diyabet ve kalp-damar hastalıklarının çözümünün de doğru beslenme ile mümkün olabileceği açıklandı. Sebep olarak da bu hastalıkların en önemli önlenebilir sebebinin beslenme düzenlenmesi olduğu gösterildi. Doğru beslenme kavramını bilimsel çerçevede detaylı olarak ele aldı.
Genel kabul gören durumun aksine sağlıklı beslenmedeki güncel tavsiyesinin ‘az ve sık yemek yerine daha az sıklıkta ve miktarı biraz azaltmak’ olduğunu söyledi. Gerekçe olarak da hem dünya genelinde yapılan birçok saygın araştırmadan hem de bazı yönleri ile farklılık arz eden kendi araştırmalarından bahsetti.
Kanserden koruyucu beslenme kavramına ve bu kavramın bilimsel temellerine de değinilen konferansta, doğal, mümkün olduğu kadar katkısız, miktarı çok az kısıtlayarak ve kontrol altında tutarak beslenmenin düzenli egzersiz ile birleşmesi halinde birçok ciddi hastalık ile birlikte kanser için de koruyucu olabileceği ifade edildi.
Yakın zamanda Orion Yayınlarından çıkan ‘Kilo Verme ve Sağlıklı Yaşam Sırları’ kitabına internetteki büyük kitap satış sitelerinden ulaşılabileceğini ve güncel bütün beslenme önerilerinin kitapta özetlendiğini anlattı. Ayrıca ALKÜ SEM üzerinden açılan ‘Kilo Verme ve Sağlıklı Yaşam Sırları’ Sertifikalı Kurs Programına tüm vatandaşlarımızı davet etti. Böylelikle kurs programı boyunca konu ile ilgili bütün detayların aktarılacağı bildirildi.
Son olarak, bilimsel araştırmalarına destek olan TÜBİTAK, ALKÜ Yönetimi, ALKÜ EA Hastanesi Yönetimi ve ALKÜ BAP başta olmak üzere bütün kuruluşlara teşekkürlerini bildirdi.


1.jpg

2.jpg