Anne sütünün mucizesi...
06 Ağustos 2018

ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dünya Emzirme Haftası kapsamında emziren anne, anne adayları ve hastane çalışanlarına yönelik eğitimler düzenledi. Çocuk doktorları tarafından verilen eğitimde; anne ve anne adaylarına emzirme teknikleri, emzirmenin bebeğe ve anneye faydaları, anne sütünün yararı konusunda bilgiler aktarıldı. Dünya Emzirme Haftası’na dikkati çekmek adına bir açıklama yapan Dr. Öğr. Üyesi Şakir Genç bir annenin bebeğine vereceği ilk ve en güzel hediyenin anne sütü olduğunu söyledi. Şakir Genç; “ Süt çocukluğu döneminde en ideal besin olan ve olumlu etkileri ömür boyu devam eden anne sütü ile beslenme her çocuğun en doğal hakkıdır. 
• Uygun teknikle, uygun sıklıkta, uygun sürede emzirmek
• İlk altı ay sadece anne sütü ile beslemek
• İki yaşa kadar ek besinlerle birlikte emzirmeyi sürdürmek ideal beslenmenin temelidir. 
Bu dönemde amacımız sadece beslemek değil ‘’sağlıklı beslemek’’ olmalıdır. Anne sütü ile beslenmenin yararı sadece süt çocuğu döneminde değil, ileri yaşam sağlığı üzerine olumlu katkıları oldukça değerlidir. 
Anne sütü;
* İlk 6 ayda bebeğin ihtiyacının %100’ ünü
* 6-12 ayda bebeğin ihtiyacının %50’ sini 
* 12. aydan itibaren de %30’unu karşılar.
Her bebek için kendi annesinin sütü idealdir. Her bebeğe özel bileşimde salgılanır. Anne sütü bileşimi bebeğin erken doğumuna, gelişimine, gün içindeki öğünlerine göre en uygun olacak şekilde değişmektedir. Bu durum anne ve bebek arasında vazgeçilmez duygusal bir bağ oluşmasına neden olmaktadır. Anne sütü alan bebeklerde,karın ağrısı ,kabızlık ve gaz sancısı daha az görülür. Bebeğin zekasını 8 -10 puan artırır. Anne sütü ile 
beslenen bebeklerde; konuşma problemi, şeker hastalığı, lenf kanseri, kansızlık ve diş çürükleri daha az görülür. Uzun süre Emzirme; Orta kulak ltihabı riskini azaltır, allerjiye karşı korur.Bebeği pişikten korur ve enfeksiyon hastalıkları riskini azaltır.
Emzirmenin sadece bebeğin değil anne sağlığına da olumlu katkıları vardır.
Emzirme ile annelerin meme kanseri, rahim kanseri, kansızlık (anemi) , kemik erimesi (osteoporoz ) gibi hastalıklara yakalanma riski azalır. Emzirme hormonları; anneyi gevşetir,rahatlatır, daha çabuk uykuya dalmasını sağlar ve anneyi dinlendirir. Emziren anneler eski kilolarına daha çabuk döner.
Anne sütü sadece süt değildir mucizedir 
Biz Alanya ALKÜ Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Kliniği olarak ilk altı ay sadece anne sütü öneriyoruz ve önermeye devam edeceğiz.” Dedi.

3.jpg

4.jpg

2.jpg

5.jpg