Türkiye’de bir ilk! Doğuştan yemek borusunda darlığı olan hastalara lazerle kesin çözüm.
09 Ağustos 2018

ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Türkiye’de ilk defa sindirim sistemindeki darlıkları ameliyat olmadan, ağrısız, neştersiz lazer yönetimiyle tedavi ediyor. Doğuştan yemek borusunda darlığı olan hasta Zeynep Ünal (51) Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen lazer tedavisiyle sağlığına kavuştu.
Dr. Öğr. Üyesi Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Özlem Özer Çakır, Türkiye’de ilklere imza atmaya devam ediyor. Sindirim sistemindeki darlıklara lazerle kesin çözüm imkanı sunan Dr. Öğr. Üyesi Çakır, operasyonlarına bir yenisi daha ekledi. Doğuştan yemek borusunda darlık şikayeti olan Zeynep Ünal gördüğü tedavilere yanıt alamayınca su içerken bile zorlanmaya başlamıştı. Dr. Öğr. Üyesi Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Özlem Özer ile iletişime geçen Ünal yapılan lazer yöntemiyle sağlığına kavuştu. 

50 yıl sonra hasta sağlığına kavuştu.

Dr. Öğr. Üyesi Çakır : “Ülkemizde bir ilk olan lazer yönetimiyle sindirim sistemdeki darlıkları ameliyat olmadan neştersiz sadece ağız içinden girerek endoskopla hastalarımızı tedavi etmekteyiz. 51 yaşında olan ve 50 yıldır üst yemek borusunda darlığı olan hastamız Zeynep Ünal bize başvurduğunda su bile içemez hale gelmişti. Daha önce bunun tedavisi için başvurularda bulunmuş ancak ameliyatı riskli olduğu için bir türlü kesin tedavi olamamıştı. Sadece sıvı gıdalarla besleniyordu. Ekibim ile birlikte ülkemizde ilk defa gerçekleştirilen yemek borusunun üst kısmından başlayan darlığı lazer yöntemiyle açtık. Lazer tedavisi sonrasında endoskopla hastamızın midesine rahatlıkla geçebildik. Zeynep Hanım şu anda rahatlıkla canının istediği yemekleri yiyebilmektedir. Hastam 50 yıl sonra hem büyük bir ameliyattan kurtuldu hem de lazer tedavisi yönetimiyle sağlığına kavuştu. Yeni bir hayat hastamızı beklemektedir.” dedi. 

Lazer yönetimiyle kanser hastalığına yardımcı yeni bir yöntem. 

Lazer tedavisinin oturmasıyla birlikte tedavi yönetimlerimizi genişletmeye daha çok hastaya yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu yöntemle kanser hastalarımızın semptomlarını ortadan kaldıramayız fakat ömrünün uzamasına katkı sağlamaktayız. 
Hasta Zeynep Ünal ise sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu artık istediği yiyecekleri dilediği gibi yiyebildiğini söyledi. Ünal: “Canının çektiğini yiyebilmek çok güzel bir duyguymuş. Rahatsızlığımdan dolayı anne sütünü bile içemedim. Benimle birlikte eşimde çok zorluklar çekti. Hatırlamak bile istemiyorum. Artık kurtuldum ve çok mutluyum. Doktoruma ve hastane yönetimine çok teşekkür ederim.”dedi.
Eşi Yusuf Ünal ise eşini sağlığına kavuştuğunu gördüğü için çok mutlu olduğunu ifade etti.
Hastane Başhekimi Prof. Dr. Bülent Adil Taşbaş başarılarından dolayı Dr. Öğr. Üyesi Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Özlem Özer Çakır'a teşekkür etti. Başhekim Prof. Dr. Taşbaş: ” İnanıyorum ki hastanemizde meslektaşlarımızla birçok başarılı işlere imza atacağız. Hastalarımızın ve hasta yakınlarımızın memnuniyeti için çalışıyor ve çalışmaya da devam edeceğiz.” dedi.

gastro  3.jpg