Aşırı terleme sorununa ameliyatla çözüm!
06 Eylül 2018

Uzun yıllardır el ve koltuk altında aşırı terleme sorunuyla mücadele eden 23 yaşındaki Şafak Özaydın şifayı Alkü Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde buldu. Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Oktay Aslaner, aşırı terleme hastalığının ameliyatla kalıcı olarak tedavi edilebileceğini söyledi. 
Aşırı terleme hastalığı, kişilerin hayatını olumsuz yönde etkilemekte hatta psikolojik travmalara neden olabilmektedir. Genellikle ellerde, koltuk altlarında, yüzde ve ayaklarda görülen aşırı terlemenin tedavisi ise oldukça basit. Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Oktay Aslaner aşırı terleme hastalığının uzman ellerde yapılan ameliyatla kalıcı olarak tedavi edilebileceğini söyledi. Oktay Aslaner: "Bölgesel olarak aşırı terleme şikayeti sempatik sinir sisteminin aşırı çalışması ile meydana gelmektedir. Yapısal olarak sempatik sinir sisteminin daha aktif olduğu kişilerde aşırı terleme şikayeti görülür. Bu durum hastaların sosyal yaşantısını ve günlük aktivitelerini etkilemekte, psikolojik sorunlara neden olabilmektedir. Hastanemizde artık terleme ameliyatını başarılı bir şekilde yapmaktayız. Ellerde ve koltuk altında aşırı terleme şikayeti olan Şafak Özaydın(23) adlı hastamız hastanemize başvuruda bulundu.1 saat süren başarılı bir operasyonun ardından hasta Özaydın sağlığına kavuştu. Hastamız Şafak Özaydın’ı hastanemizde 1 gün misafir ettikten sonra taburculuğunu planlamaktayız.” dedi. 
Sağlığına kavuşan Şafak Özaydın ise doktoruna ve hastane yönetimine teşekkür etti. Özaydın: "Beni bu dertten kurtardığı için doktoruma çok teşekkür ediyorum. Bu ameliyatı olmak isteyenlere ise tavsiyem operasyonun olası yan etkilerini araştırarak ve her şeyi göze alarak ameliyat olmalarıdır.” dedi. 
Hastane Başhekimi Prof. Dr. Bülent Adil Taşbaş ise başarılı bir operasyon gerçekleştiren Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Oktay Aslaner’e teşekkür etti. Taşbaş;” güçlenen genç, dinamik kadromuzla birlikte çok güzel işlere imza atmaktayız ve atmaya da devam edeceğiz. Daha önce yapılmayan ameliyatları hastanemizde yapmaya başladığımız için çok mutluyum. Bu yüzden daima ileriye bakmakta yeni sağlık hizmetlerini hastalarımıza sunmaya devam etmekteyiz”. Dedi.

1.jpg