Zeytin çekirdeği ölümüne sebep oluyordu!
09 Aralık 2018

Nefes borusuna zeytin çekirdeği kaçan hasta, şifayı ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde buldu. Yemek sonrası zeytin yemek isteyen 42 yaşındaki Muradiye Dinke, nefes borusuna zeytin çekirdeği kaçması üzerine nefessiz kaldı. Durumu ailesinin fark etmesi üzerine hemen ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Birimine getirildi. İlk müdahalenin ardından hasta, Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Oktay Aslaner tarafından acil ameliyata alındı. Başarılı geçen operasyonun ardından hasta eski sağlığına kavuştu. 

Zeytin yerken dikkat edin!

Solunum yolu tıkanan hasta o anları tekrar yaşamak istemediğini belirterek vatandaşları zeytin yerken dikkat etmeleri hususunda uyardı. Dinke: ”Midemin ağrıması üzerine zeytin çekirdeği yutmak istedim. Başıma gelecek olanlardan habersizdim. Yuttuğumda ise nefes almakta zorlanıyordum. Hemen ailemin yanına koştum. Sırtıma vurdurdum, öksürüyordum, çıkması için elimden geleni yaptım. Ailem beni ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Acil Servisine getirdi. Burada yapılan tetkiklerimin ardından doktorum Oktay Aslaner beni ameliyata aldı. Sağlıma kavuştuğum için çok mutluyum. Hastane çalışanlarına ve doktoruma çok teşekkür ederim.“ diye konuştu. 

Küçücük bir zeytin çekirdeği annemin ölümüne sebep olacaktı!


Oğlu Ertuğrul Dinke ise küçücük bir zeytin çekirdeğinin kendilerini çok korkuttuğunu ifade etti. Ertuğrul Dinke ;”Küçük bir zeytin çekirdeği neredeyse annemin ölümüne sebep olacaktı. Sadece zeytin çekirdeği değil bir şeyler yerken lütfen dikkatli olun” diye konuştu.

Yabancı cisimde zaman ve erken müdahale çok önemli!

Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Oktay Aslaner; "Hastamız bize geldiğinde solunum sıkıntısı yaşıyordu. Gerekli tetkikleri yaptıktan sonra Rijit bronkoskopi denilen yöntemle soluk borusuna girip zeytin çekirdeğini görüntüleyerek çıkardık. Zeytin çekirdeği hastamızın sol akciğerin bronşunu tamamen tıkamış durumdaydı. 1 gün gözlemin ardından hastam Muradiye Dinke ‘nin taburcu işlemlerini gerçekleştireceğiz. Yabancı cisimler yetişkinler kadar çocuk hastalarımızı da tehdit etmektedir. Bu tür vakalarda zaman ve erken müdahale çok önemlidir. Bu gibi durumlarda hastalarımız bizlere hızlı bir şekilde ulaşmalıdır.“ dedi.