Kış aylarında hastalıklardan korunmanın altın yolları.
14 Aralık 2018

ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları uzmanı Dr. Aliye Gamze Çalış, kış aylarında soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmanın en iyi yolunun bağışıklık sistemini güçlendirmekten geçtiğini söyledi.

Kış mevsiminin kendini hissettirmeye başlaması ve kapalı alanlarda geçirdiğimiz zamanın artmasıyla birlikte vücut direncimiz de düşmeye başladı. Bu durum bağışıklık sistemimizin zayıflamasına ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanmamıza neden olmakta. Peki soğuk algınlığından korunmanın yolları nelerdir? Bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebilir? ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları uzmanı Dr. Aliye Gamze Çalış, merak edilen tüm soruları yanıtladı.

SAĞLIKLI BESLENİN.

Çalış, “Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla birlikte vücudumuz hastalıklara karşı daha güçsüz ve savunmasız hale geliyor. Bu yüzden özellikle kış aylarında, yediğimiz yiyeceklerden, giydiğimiz kıyafetlere kadar daha özenli davranmalıyız. Vücut direncimizi arttırmanın en önemli yolu sağlıklı beslenmekten geçmektedir. Kış mevsiminde özellikle A, C ve omega 3 bakımından zengin besinler tüketmeliyiz. C vitamini yeşil sebzeler ve turunçgillerde bulunmaktadır. Omega 3 bakımından en zengin besin olan balığı ise hafta 1 tüketmemiz bağışıklık sistemimizi destekleyecektir.

SIVI TÜKETİMİNİ ARTIRIN.

Kış aylarında, zararlı maddelerin vücudumuzdan uzaklaşması ve hastalıklara karşı korunabilmemiz için bol su tüketmemiz gerekmektedir. Gün içinde 2 litre su tüketmek bağışıklık sistemimizi güçlendirmekte, öksürüğümüz varsa balgam atmamıza katkı sağlamaktadır.

SİGARADAN UZAK DURUN.

Sigara içmek ve sigaralı ortamlarda bulunmak üst solunum yolu, burun mukoza yolumuzu kurutmaktadır.

AÇIK HAVADA BOL EGZERSİZ YAPIN.

Kapalı ortamda bulunmak bizlerin hasta olmasını kolaylaştırmaktadır. Açık havada günlük 20 ile 30 dakikalık yapacağımız yürüyüşler hem vücudumuzu destekleyecek hem de temiz hava daha az hasta olmamıza katkı sağlayacaktır.

UYGUN KIYAFETLER GİYİNİN.

Kış aylarında yaptığımız en büyük hatalardan biriside hem kendimizi hem de çocuklarımızı kalın giydirmek. Çocuklarımızı ve kendimizi sıcaklığa uygun bir şekilde giyindirmek gerekir. Uygun sıcaklık ve uygun kıyafetler sağlığımız açısından çok önemlidir.


UYKU DÜZENİNİZİ KORUYUN.

Vücut direncini korumanın ve artırmanın en etkili yolu yeterli şekilde uyumaktır. Sağlıklı bir insan, gece ortalama 7 saat uyumalıdır. Uygun sıcaklıkta bir uyku, bizim hem bağışık sistemimizi destekleyecek hem de hastalıklardan koruyacaktır. Buna rağmen yine ara ara grip olacağız. Olduğumuz zaman eğer kronik rahatsızlığımız yoksa günde 1 bardak olmak şartıyla bitki çayı içebilir, bol sıvı tüketebiliriz. Bitki çayları yine C vitamini bakımından zengin olmalıdır. Yeşil çay, ıhlamur içine birazcık zerdeçal, zencefil katılan baharatlı çaylar bizim bağışıklık sistemimizi destekleyerek hastalıklardan daha çabuk kurtulmamıza katkı sağlayacaktır. 
İyi beslenir, bol sıvı alarak giydiğimiz kıyafetlere dikkat edersek daha az hastalandığınızı göreceksiniz” dedi.

grip2.jpg