Kalbiniz için stresten uzak durun.
09 Nisan 2019

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda kalp ve damar hastalıkları hızla yayılmaktadır. Kalp sağlığına dikkati çekmek farkındalık yaratmak adına her yıl nisan ayının 2. haftası “Kalp Sağlığı” olarak kutlanmaktadır. ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mustafa Özgül, en çok ölüme yol açan rahatsızlıklar arasında kalp hastalığının başı çektiğini en büyük düşmanının ise stres olduğunu belirterek önemli açıklamalarda bulundu. 
Uz. Dr. Mustafa Özgül:”Kalp damar hastalığı kalbimizi besleyen koroner damaların kısmen ya da tam olarak tıkanması sonucu oluşur. Kalbi besleyen bu damarların tıkanma veya daralması ile kalbin ihtiyacı olan oksijen ve besin tam olarak karşılanamayacağı için göğüs ağrısı oluşur. Kalp krizi ise kalp damalarının tam tıkanması ile gerekli olan oksijen ve besinin sağlanamaması sonucunda oluşan hasarın meydana getirdiği durumdur. Kalbin beslenememesi sonucunda göğüste oluşan ağrı; basınç hissi, acıma, yanma nadiren batma gibi çok farklı şekilde etkisini gösterebilmektedir. Bu ağrı göğüs dışında kol, çene ve sırta da yayılabilir. Böyle bir durumda vakit geçirmeden hemen 112 Acil‘in aranması gerekmektedir. Kalp krizinde ölümlerin çoğu ilk saatlerde meydana gelir. Kalp krizinin tedavisi ise tıkalı damarın açılmasıdır. Bu nedenle vakit kaybetmeden hızlıca tedaviye başlanmalıdır. Bu aşamada en önemli konu ise zamandır. Adeta zamanla yarış içinde olunur.

Kalp krizini tetikleyen etkenler nelerdir?

Kalbi besleyen koroner damarların tıkanmasında; yaş, cinsiyet, ailede kalp hastalığı öyküsü, modern çağın vazgeçilmezi stres, şişmanlık, hareketsiz yaşam tarzı, sigara, düzensiz ve sağlıksız beslenme, aşırı alkol tüketimi, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği etkilidir. Bu etkilerin bir kısmı önlenebilmektedir. Unutmayın kalp sağlığınızı korumak yine sizin elinizdedir.

Kalbimizi nasıl koruruz?

Sürekli stres halindeyseniz eğer stresin sizi yönetmesine izin vermeyin ve yönetmeyi öğrenin. Beslenme alışkanlıklarınıza dikkat edin sağlıklı beslenin, eğitimli kişilerle birlikte düzenli egzersiz yaparak fazla kilolarınızdan kurtulun, sigarayı bırakın, aşırı alkol tüketimini azaltın, şeker, yüksek tansiyona yönelik ilaçlarınızı düzenli kullanmayı unutmayın, kalp kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin. Kalbinizi korumada en önemli görev yine size düşmektedir. Kalbinizi koruyun diye konuştu.