Kurban Bayramı'nda Beslenme Önerileri
28 Temmuz 2020

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala dengeli beslenmenin önemine dikkat çeken ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli diyetisyen Soner Çomruk, et tüketiminde ve beslenmede dikkat edilmesi gereken hususlara değindi.

Kurban Bayramı'nın bu yıl koronavirüs nedeniyle buruk geçeceğini hatırlatan Diyetisyen Çomruk, beslenme önerilerinde bulundu. Soner Çomruk:”Bu bayram biraz buruk olacak covid 19 salgını nedeniyle eskisi kadar bol ziyaretli geçmeyebilir. Lütfen ziyaretlerinizde sosyal mesafe kurallarına uymayı unutmayınız.Gelelim kurban bayramında beslenme önerilerimize. Öncelikle bir hastalığı olmayan herkesin bol bol et yemesini tavsiye ederim. Sağlığımızı tehdit eden en önemli sebep ise yanlış yaşam tarzıdır. Yani bir insan hasta oluyorsa önce kendi yaşam tarzını gözden geçirmeli, içinde bulunulan hatalı davranışlardan vazgeçmelidir. Beslenme açısından hatalı davranışlardan başlıcaları: az çiğnemek, fazla (tıkanırcasına) yemek, karışık yemek, yemek üzerine yemek, bayat ve ısıtılmış yemekler yemek, katkılı hazır yiyecek ve içecekler tüketmek, tarım ilaçları yapılmış meyve sebzeleri yemek, gıdalardaki aromalar ve yeme içmede sıraya dikkat etmemektir.

Sağlıklı Beslenmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Peki bu hatalı davranışları nasıl düzeltebiliriz?Her lokmayı en az 20 defa çiğnemeli, porsiyonlarımızı küçük tutup ,doymaya yakın yemeyi bırakarak fazla yemenin önüne geçmeliyiz. Aynı öğünde sindirimi zor olan et, tavuk, yumurta ve peynir tercih edilmemelidir. Bunun yerine sade bir beslenme şekli tercih edilmelidir. Ana öğünleri birbirine çok yakın tutmayarak( en az 5 saat aralık bırakarak ) ve ara öğünlerde hafif yiyecekler tercih edilmelidir. Yaptığımız yemekleri bir öğün yetecek kadar hazırlamalı,ısıtılmış ve bayat yemek tüketilmemelidir. Pakete girmiş her türlü hazır gıdalardan uzak durmalı ,onların yerine doğal besinler tercih edilmeli, katkılı hazır yiyecek ve içecekler den uzak durulmalıdır. Organik ürünler tercih edilmelidir.Aldığınız ürünlerin etiketlerini okuyarak aroma ve renklendirici kullanılan yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Sabah kahvaltıları düzenli yapılmalı, güne hafif yiyeceklerle başlanmalıdır. Sindirimi kolay olan karbonhitratları önce sindirimi zor olan proteinleri sonra tercih edilmelidir. Yemeklerle birlikte en fazla bir bardak sıvı alınmalıdır. Yemeğin üzerine hazmı zorlaştıracağı için hemen su içilmemelidir.Çocuklarınızın da sizi örnek alıp sizin gibi besleneceğini unutmayınız. Bu yüzden kendiniz ve çocuklarınız için sağlıklı beslenin.ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Ailesi olarak sevdiklerinizle birlikte sağlıklı bir kurban bayramı geçirmenizi temenni ederiz. Herkese sağlıklı ve mutlu bayramlar. “diye konuştu.