T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

YILLARCA ÇEKTİĞİ KRONİK KASIK AĞRILARINDAN AMELİYAT İLE KURTULDU

Güncelleme Tarihi: 19/08/2021

Alanya’da yaşayan 46 yaşındaki Yıldız Yılmaz, 13 yıldır çektiği kronik kasık ağrısından  ameliyat ile kurtuldu. Yılmaz, " Kronik olan bacak ve kasık ağrılarından kurtuldum. Alaaddin Keykubat Üniversitesi(ALKÜ) Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi sağlık çalışanlarına ve doktoruma emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum “sözlerine yer verdi. 

Alanya'da yaşayan Yıldız Yılmaz, 13 yıl önce kasık ağrısı yaşamaya başladı. Çok sayıda doktora Yılmaz, ağrılarından bir türlü kurtulamayınca Alaaddin Keykubat Üniversitesi(ALKÜ) Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Barış Mülayim'e başvuruda bulundu.  Yapılan tetkik ve görüntüleme yöntemleri neticesinde Yıldız Yılmaz’a  Prof. Dr. Barış Mülayim operasyon önerdi.Kadın hastalıklarında laparoskopi ve infertilite, tüp bebek, kısırlık tedavisiyle kronik pelvik ağrı konularında uzman olan Prof. Dr. Mülayim, Yıldız Yılmaz'ı gerçekleştirilen operasyon ile eski sağlığına kavuşmasını sağladı. 

Yıllarca ağrı çekmemek için doğru tanı ve tedavinin önemli olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Mülayim:”  Yıldız Yılmaz'ın uzun yıllar çektiği ağrılar aslında ergenlik dönemiyle birlikte kadınların yüzde 20'sinde görülüyor. Kronik pelvik ağrısı olan hastalarımız genelde doğru tanı alamamaktadır. Kronik pelvik ağrı multi disipliner yani birkaç branşı içeren ve bu birkaç branşın hekiminin ortak çalışması gereken bir şikayettir. Nöropelvioloji ise size herkesin kendi branşında bildiğinden farklı bir bakış açısı getiriyor. Bu disiplini öğrendiğiniz zaman hastaya, örneğin kadın hastalıklarına geldiği zaman sadece rahmine, yumurtalıklarına bakalım değil, pelviste sinirleri de inceleyelim  ya da bir rahatsızlığı var mı acaba  gibi farklı bir bakış açısını size sunuyor”dedi.

Operasyon ve tedavi süreci hakkında  bilgi veren Prof. Dr. Barış Mülayim,  bu tür ağrıların tedavisinde  birkaç branş uzmanının bir arada çalışması gerektiğine vurgu yaptı. Pror. Dr. Mülayim:”  Yıldız Yılmaz'ın durumunu yakınları psikolojik olarak değerlendirmiştir. Bütün bu söylemlere rağmen  tedavi olmak için araştırmalarını sürdüren Yıldız benimle iletişime geçti. Kronik pelvik ağrının nedenleri arasında halk arasında çikolata kisti olarak bilinen endometriozis hastalığı, daha önce geçirilen ameliyatlar, pelvik taban kasları gibi durumlar yer alıyor."İlk önce şikayet, hikayeyi düzgün dinleyerek sonra muayene ederek, ardından görüntüleme tekniklerini uygun bir şekilde kullanarak en son tanıyı koyarak o bölgeye özellikle laparoskopik cerrahiyle girerek ameliyatı gerçekleştiriyoruz”diye konuştu.

Yıllarca çektiği ağrılarından sonra sağlığına kavuşan Yıldız Yılmaz mutluluğunu şu sözlerle aktardı.”  Ağrılarım  git gide arttı. Ben 365 gün hasta olmaya başladım. Bacağımın ağrısı gittikçe ilerlemişti. Dıştan görünüş olarak bir şeyim yoktu ama ağrılarım giderek artıyordu. Son zamanlarda sert yere oturduğumda, yürüyemez olmuştum. Hemen yoruluyor uyku düzenim ise tamamen bozulmuştu. Ameliyat sonrası ağrılarım son buldu. Bacaklarımın üzerine oturabiliyor,kalkabiliyorum. Eski sağlığıma kavuşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ederim  “dedi.  

Yıllarca kronik ağrılar çekti, doktor doktor gezdi tedavisini Alanya’da buldu (ÖZEL) (11).JPG