ALANYA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ’NDE İLK KEZ BY PASS AMELİYATI YAPILDI
31 Aralık 2021

Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ilk kez açık kalp ameliyatı yapıldı. Ankara Şehir Hastanesi Eğitim koordinasyonluğunda yapılan operasyon Başhekim Vekili Kalp Damar Cerrahisi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Etli, Doç. Dr. Oğuz Karahan, Op. Dr. Özgür Akkaya tarafından gerçekleştirildi.
Başhekim Vekili Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Etli, “Şehrimize ve hastanemize kalp merkezi hizmetini kazandırmanın mutluluğu içerisindeyiz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda sağlık hizmetlerini şehre kazandırmaya devam ediyor. Alanya EAH, Ankara Şehir Hastanesi Eğitim Sorumlusu Kalp Damar Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Ali Özatik ve Prof. Dr. Ümit Kervan’ın koordinasyonluğunda ilk açık kalp ameliyatını gerçekleştirildi. Ameliyata alınan ve kalp damarları tıkalı olan 48 yaşındaki Ramazan Kaya 4 saat süren başarılı ameliyatın ardından takip amaçlı Kardio Vasküler Cerrahi (KVC) Yoğun Bakım Ünitesi'ne alındı. Kaya’nın tedavisi daha sonra yataklı servis biriminde devam etti.
ÖZATİK KALP MERKEZİ SÜRECİNİ ANLATTI
Operasyon sonrası Kalp Damar Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Ali Özatik, Kalp Merkezi’nin Alanya’ya kazandırılması süreci hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Özatik, “Sağlık Bakanlığımızın 2005 yılında başlattığı kalp cerrahisi hizmetlerinin periferde vatandaşlarımıza ulaştırılması projesi kapsamında bugün Alanya’daydık. Yaklaşık 3 ay önce gelerek hastanemizi önce altyapı, personel ve kullanılacak malzeme yönünden denetledik. Başarılı geçen denetim sonrası Başhekim Vekilimiz Mustafa Bey bizimle tekrardan iletişime geçerek hastalar hakkında bilgi verdi. Akabinde bizlerde ilk açık kalp ameliyatının yapılması için Alanya’ya geldik. Ekip olarak gerçekleştirilen ameliyatta biz arkadaşlarımıza sadece nezaret ettik ve önerilerimizi ilettik. Ellerine sağlık, ilk ameliyatlarını başarıyla gerçekleştirdiler. Bundan sonra vatandaşlarımızda güvenle gelip burada kalp ameliyatlarını olabilirler. Memleketimize ve Alanya’ya hayırlı uğurlu olsun ”diye konuştu.
ASİLTÜRK: SIRA DİĞER ÖZELLİKLİ BİRİMLERDE
Antalya Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uz. Dr. Emre Asiltürk, 2 yıl önce temelleri atılan Kalp Merkezi’ni Alanya’ya kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Konuya ilişkin konuşan Asiltürk, “Hastanemiz, Alanya ve çevre ilçelerimizdeki tüm vatandaşlarımızın güvenle ameliyatlarını olabilecekleri bir merkez haline geldi. Bundan sonraki süreçte diğer özellikli birimlerin de devreye girmesi adına gerekeni yapacağız. Tüm hocalarıma ve hastane yönetimine teşekkür ediyorum” dedi.
ETLİ: HASTANEMİZ YENİ BİR AŞAMAYA GEÇTİ
Bu hizmetin Alanya’ya kazandırılması adına çok ciddi emekler verildiğini aktaran Başhekim Vekili Mustafa Etli, “Şehrimiz adına sağlık alanında bugün burada bir ilki başardık. Bu hizmetin Alanya’mıza kazandırılmasında emeği geçen Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’na, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörümüz Ekrem Kalan’a, bölge milletvekillerimize, İl Sağlık Müdürümüze ve emeği geçen tüm hekim arkadaşlarıma, sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Hastanemiz yeni bir aşamaya geçmiş oldu. Bundan sonra daha güçlü olacaktır. Şehrimize yeni birimler yeni üniteler kazandırmaya devam edeceğiz. Bypass ve kardiyak anjiyo hizmetimiz kesintisiz olarak hizmet vermeye devam edecektir” diye konuştu.
Operasyonu yapan Op. Dr. Özgür Akkaya “Uzun süredir beklediğimiz bir gelişmeydi. Daha öncede ilçemizde birçok ilke imza attık. Bu başarı tüm hastanemizindir. Alanya halkı için verilen sağlık hizmeti büyük bir kazanımdır ”dedi.
HASTALARDAN HASTANEYE TEŞEKKÜR
Hasta Ramazan Kaya ise verilen hizmet hakkında “Hastanemizde başhekiminden temizlikçisine kadar çok güzel bir sağlık hizmeti vermekteler. Hiç birinin hakkı yenmez. Hepsine sonsuz teşekkür ediyorum” şeklinde konuşarak duygularını aktardı.
Bypass ameliyatı yapılan 2. Hasta Müslüm Cansever’in (69) eşi Ayla Cansever ise “Gurbette olduğumuzu hiç düşünmedik. Kendi aile aramızda gibiyiz. Eşimi ben ikna edemedim. Hemşirelerimiz sayesinde ikna oldu. Eşim emin ellerdeydi. Bu hastane ve bu ekiple hastane her zaman ayaktadır. Başarılarının devamını diliyorum" dedi.